Co wchodzi w skład czynszu wynajmowanego lokalu w galerii handlowej?

Budynki komercyjne, takie jak galerie handlowe i punkty usługowe, zwykle posiadają duże powierzchnie, które wynajmowane są sklepom i salonom usługowym. Najemca co miesiąc musi uiścić czynsz w określonej wysokości. Jakie pozycje są wyszczególnione na rachunku? Dlaczego czynsze w galeriach handlowych są tak wysokie? Podpowiadamy.

Zarządzanie budynkami komercyjnymi – jedna z głównych pozycji czynszu

Najemca niekiedy nie zdaje sobie sprawy z tego, że cały ogromny budynek, w którym funkcjonuje jego sklep lub salon, zarządzany jest przez profesjonalną firmę. Jaka jest jej rola? Zarządzanie budynkami komercyjnymi polega przede wszystkim na dbaniu o ich prawidłową eksploatację, zapewnienie jak najlepszego stanu nieruchomościom i przeprowadzaniu wszelkich napraw. Zarządca odpowiedzialny jest także za systematyczne przeglądy budowlane, czy poszczególnych instalacji. Dba o części wspólne, takie jak korytarze, alejki, łazienki, czy parkingi. Zazwyczaj zarządzanie budynkiem stanowi spory koszt dla firmy najmującej określoną powierzchnię. Wysokość tych kosztów uzależniona jest od wielkości wynajmowanego lokalu. Najczęściej stawka zarządcy mnożona jest przez ilość metrów kwadratowych, zajmowanych przez firmę w galerii.

Za co jeszcze najemca płaci w czynszu?

Osoby wynajmujące powierzchnie handlowe lub usługowe, zazwyczaj płacą w czynszu za wykorzystaną energię elektryczną, wodę, ogrzewanie, czy składkę na fundusz remontowy. Niekiedy zdarza się, że w skład czynszu wchodzi również opłata za sprzątanie części wspólnych i ich renowację oraz konserwację. Im większy i bardziej nowoczesny budynek, tym wyższy czynsz opłaca najemca zajmowanego lokalu. Ceny mogą być też wysokie w przypadku budynków starych, które generują duże koszty związane z codzienną eksploatacją oraz ewentualnymi remontami. Dotyczy to nie tylko wspomnianych galerii handlowych, ale również biurowców i punktów usługowych. Jeśli daną nieruchomością zajmuje się dobry zarządca, wówczas stara się on, aby czynsz był jak najniższy. Większe firmy posiadają spore kontakty z usługodawcami, którzy są w stanie nieco obniżyć swoje koszty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*