Klasyczne metody tworzenia przestrzennego

rawpixel / Pixabay

Modelowanie przestrzenne ma już ogromne tradycje i długą historię, chociaż boom i rozwój technologii druku trójwymiarowego z pewnością przypada na ostatnie pięciolecie. Mimo wszystko takie technologie tworzenia przestrzennego jak FDM znane i stosowane są w przemyśle oraz doraźnych pracach inżynieryjnych i koncepcyjnych od kilkudziesięciu lat. W skrócie – FDM to sposób tworzenia przedmiotów i struktur trójwymiarowych poprzez nakładanie na siebie warstwa po warstwie, w dokładnie zaprogramowanej kolejności i płaszczyźnie, rozgrzanego termoplastycznego tworzywa, które po zastygnięciu tworzy idealnie odzwierciedloną formę.

Tańszy sprzęt z roku na rok

Drukarki, skanery oraz oprogramowanie, jak i samo tworzywo wykorzystywane w technologii FDM Warszawa stały się na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie tańsze, mniejsze i bardziej praktyczne w użytkowaniu. Chociaż drukarki FDM do użytku domowego nie pozwolą z całą pewnością na tworzenie bardziej wielkogabarytowych obiektów, to na potrzeby zwykłych domowych prac czy prowadzenia niewielkiego biura, mogą okazać się absolutnie wystarczające.

Tworzenie przestrzennych struktur

Ich najbardziej innowacyjne modele charakteryzują się przede wszystkim możliwością tworzenia przestrzennych struktur z bardzo różnych i niekiedy specjalistycznych oraz drogich materiałów i surowców. Naturalnie im większy ma być przedmiot wydrukowany czy wyprodukowany z pomocą technologii przestrzennego modelowania FDM, tym większe muszą być rozmiary takiej przestrzennej drukarki trójwymiarowej. Firmy specjalizujące się w szybkim prototypowaniu czy drukach sls muszą więc mieć odpowiednio rozwinięte zaplecze technologiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*