Skanowanie przestrzenne jest procesem, który ma na celu zbadanie geometrii, wyglądu i kształtu skanowanego obiektu i stworzenie jego wirtualnej kopii.
Jak działa skanowanie 3d?
Skanowanie 3d jest dość nowoczesną technologią, dlatego jest na bieżąco doskonalone i wciąż pojawiają się nowe techniki. Różne technologie skanowania mają swoje wady i zalety. Niektóre z nich na przykład nie radzą sobie ze skanowaniem przedmiotów mieniących się, przeźroczystych i połyskliwych.
Specjaliście z Cubicinch informują, że skanery 3D dzielą się na kontaktowe i bezkontaktowe. Te pierwsze badają parametry skanowanego przedmiotu poprzez dotyk. Badany obiekt musi wtedy spoczywać na całkiem płaskiej, gładkiej i czystej powierzchni. Skanery bezkontaktowe emitują promieniowanie lub światło, które bada przedmiot poprzez refleksy lub przenikanie.
Zastosowanie technologii w praktyce
Skanowanie 3d jest obecnie stosowane na szeroką skalę w budownictwie, projektowaniu, branży rozrywkowej oraz medycynie. Są bardzo popularne, jeśli chodzi o tworzenie trójwymiarowych modeli na potrzeby filmów czy gier komputerowych. Bardzo przydają się przy tworzeniu trójwymiarowych filmów, które są ostatnimi czasy bardzo popularne w branży filmowej.
O wiele łatwiej jest zeskanować fizyczny obiekt i w ten sposób zamienić go w model wirtualny, niż tworzyć go od podstaw w specjalnym oprogramowaniu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!